خانه جاذبه هاي روستا

ارتفاعات بلند قبله کوه

 

چندین کیلومتر بعد از روستا رشته کوه های بلندی در جهت قبله قرار دارد که از این جهت به این نام شهرت یافته است . این ارتفاعات بلند همیشه پوشیده از برف است و به جهت این که کمی دورتر از روستاهای اطراف واقع شده ، طبیعتی بسیار بکر و دل انگیز دارد ، و نیز آب و هوائی خاص که زیبائی و طراوت آن را مضاعف نموده است    

 


 کوه پلیما ( آزاد کوه کوچک (

 

منطقه ای که روستا در آن واقع شده ، پوشیده از کوه ها و دره های بزرگ و کوچک و پوشش گیاهی متنوع و آبی ذلال و گوارا و هوائی خنک و دلپذیر و تهی از هرگونه آلودگیهای صوتی و هوائی است . سکوت خاص کوهستان و شنیدن صدای رودخانه و نسیمی که با پیچیدنش در لابلای شاخ و برگ درختان و گیاهان همراه با صدای آواز پرندگان ، مناظر بسیار روح بخشی پدید آورده که ناخداگاه انسان را متوجه بزرگی و عظمت خداوند تبارک و تعالی در خلقت این همه شگفتی و زیبائی می نماید و دل را چنان شیفته پروردگار خویش می کند که سر تسلیم در پیشگاهش فرود آورده و او را به خاطر این همه بنده نوازی بی منت شاکر خواهد ساخت .   

کوه پلیما یکی دیگر از زیبائیهای طبیعت بکر آن منطقه است . این کوه از نظر ارتفاع یک سوم آزاد کوه است ، اما شکل و ترکیبش درست مانند آن است . یعنی قسمت دامنه و پائین آن که نیمی از آن را تشکیل می دهد مانند کوه های دیگر است ، اما نیمه بالائی و به عبارتی قله آن عمودی و پشت آن شیب دار است . قسمت عمودی آن نیز مانند آزاد کوه از سنگهای عمودی شکل با فضاهای خالی داخل آن تشکیل شده ، که گاهی بر اثر فرسایش ، تکه های بزرگ و کوچک از آن جدا می گردد و به پائین و در دامنه آن سقوط می کند .

این کوه زیبا یک کیلومتر بعد از روستا قرار دارد و زمینهای کشاورزان در دامنه آن گسترش یافته است . در قسمتهای مختلف این کوه و کوه های اطراف انواع حیوانات وحشی مانند آهو ، بز کوهی ، کل ، گراز ، خرس ، گرگ ، خرگوش ، خزندگانی مانند مار و پرندگانی مانند کبک زندگی می کنند . در دامنه و پائین کوه نوعی میوه جنگلی و بوته ای شکل و به صورت پراکنده معروف به آلبالوی کوهی وجود دارد که کمی ترش و بسیار خوش طعم است و کمی از آلبالو کوچکتر و مزه آن را هم دارد .

 


 چهار خمر اسرار آمیز

 روبروی اوزکلا در دامنه کوهی معرف به میان کوه و نزدیک به راس آن ، ۴ سنگ خمره ای شکل کنار هم وجود دارد که اهالی روستا اعتقاد دارند گنج بزرگی در آن نهفته است . این ۴ خمره از فاصله دور یعنی از خود روستا به راحتی قابل دید است . چند سال پیش عده ای گنج گیر شبانه مقداری از زیر آن را برای پیدا کردن گنج خراب کردند ، اما چیزی نیافتند .

بعضی از اهالی روستا بر این باورند که این گنج هم پس از ظهور بقیه الله الاعظم ارواحنا لمقدمه الفداء مهدی فاطمه سلام الله علیها کشف خواهد گردید .

 


  لانه کبوتر معروف به کترکلی (آتشکده خاموش (

 

یکی از محله های اوزکلا ، باغبان کلا نام دارد که در فاصله ۲۰۰ متری روستا قرار دارد و چندین خانوار در آن سکونت دارند که در مجاورت آن محلی معروف به کترکلی وجود دارد ، که زمانی به خاطر زندگی کبوتران در آن به این نام شهرت یافته است . این محل بیشتر شبیه آتشکده های قدیم است . به گفته بعضی از قدیمیهای روستا این محل آتشکده ای بوده که بیش از هزار سال است خاموش گردیده و مردمان آن به دین اسلام روی آوردند .

بعضی از اهالی روستا اعتقاد دارند دراین محل گنجهای فراوانی نهفته است که فقط با ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف کشف خواهد گردید .


منطقه سردسیر هردو رود

 حدود ۴ تا ۵ ساعت راهپیمائی از اوزکلا تا منطقه معروف به هردو رود راه است . این منطقه که چندین کیلومتر بعد از روستای ناحیه و در دل کوه های مرتفع آن قرار دارد ، یکی از زیباترین مناظر طبیعی و شگفت انگیز است .

در سالهای نه چندان دور بعضی از چوپانان روستاها ، از جمله اوزکلا ، گله های گوسفند خود را برای پروراندن از جهت این که این منطقه از پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار بود و نیز منطقه وسیعی را شامل می گردید ، به آنجا می بردند . این کوچ دامها از اوایل تابستان شروع و به اوایل پائیز ختم می گردید . لبنیاتی که از این دامها به دست می آمد ، بی نظیر ، سالم ، خالص و بسیار مقوی و خوش طعم بود و پروتئین و ارزش غذائی بسیار بالائی داشت .

منطقه هردو رود به واسطه قرار داشتن در ارتفاعات ، بسیار سرسبز و پر آب است و زمستانهائی با برف و سرمای زیاد و تابستانهائی با درجه حرارت بسیار پائین دارد ، به طوری که حتی در بعضی از صبحهای زود تابستان ، برای برداشتن آب چشمه آن ، باید یخهای آن را شکست . این منطقه چند سالی است که جزء مناطق حفاظت شده قرار گرفته است .

 

 

ارتفاعات و گردنه های زیبای لو بشم و ترک بشم (لاله وش و ترک وش(

چند کیلومتر بعد از گذشتن از پل زنگوله و روستای دونا ، پس از طی مسیر سربالائیهای تند و طولانی و پر پیچ و خم به دو گرنه لاله وش و ترک وش که دره میانشان آنها را از هم جدا می کند ، می رسیم . روستاهای الیکا ، کلاونگا و کمربن نیز در این دره قرار دارند .

در گویش محلی نام این دو گردنه لو بشم و ترک بشم ( لو به معنی بالا و ترک به معنی زیبا و کوچک و بشم به معنی گردنه ) است . این دو گردنه که بسیار مرتفع بوده و گاهی در اوایل تابستان نیز پوشیده از برف است ، چشم اندازی دلربا دارد و در اوج سکوتش ، هوائی بسیار دلپذیر و روح افزا و خنک ، با نسیمی ملایم و چشمه های آبی بسیار ذلال و گوارا و خنک و طبیعتی بکر و دست نخورده همراه با پوشش گیاهی متنوع از جمله انواع گیاهان داروئی دارد که قلب و روح هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید و بی اختیار انسان را به یاد خدا و عظمت او می اندازد و به طور یقین دل هر عاشقی وجود این همه نعمات خداوند بزرگ و مهربان را سپاسگزار خواهد بود .

وجود گلهای متنوع خاصه گلهای قرمز لاله وحشی زیبائی این منطقه را دو چندان نموده است ، به ویژه که لاله سرخ نماد شهیدان گشته است و ناخداگاه یادشان در ذهن تداعی می گردد .


آزاد کوه باشکوه و سربلند

آزاد کوه در بالای روستای کلاک و چندین کیلومتر بعد از گردنه های لاوش و ترک وش قرار دارد . این کوه با شکوه ، زیبا و کم نظیر یکی از بلندترین کوه های ایران است و اکثر کوهنوردان ایران نام آن را شنیده اند و بسیاری آن را صعود کرده اند .

صعود این کوه که ۴۳۹۵ متر است از قسمت جلوی آن به واسطه عمودی بودن آن فقط با وسائل کوهنوردی میسر است ولی از قسمت پشت آن می توان براحتی صعود نمود . این قله نیز مانند قله دماوند تقریبا همیشه پوشیده از برف است .

این کوه مرتفع از دو قسمت تشکیل شده ، قسمت پائین و دامنه آن مانند کوه های دیگر و قسمت بالا و قله آن عمودی است و از سنگهای عمودی شکل که فضاهای داخل آن خالی گشته ، تشکیل شده است این تکه سنگهای عمودی به جهت احتمال سقوط ، برای افرادی که از قسمت جلوی آن صعود می کنند ، بسیار خطرناک بوده و بسیاری از کوهنوردان صعود از پشت کوه را ترجیح می دهند .


چشمه بزرگ لاور

در اصطلاح محلی به جائی که رو به آفتاب باشد ، لاور می گویند. دو کیلوتر بعد از اوزکلا در دامنه کوه های آن تعداد هفت چشمه آب وجود دارد که به جهت مسیر طولانی از داخل کوه های متعدد بسیار ذلال و گوارا و خنک می باشد . این چشمه های آب را به یک منبع بزرگ منتقل نموده اند و از آن به وسیله لوله کشی ، آب را به روستا آورده اند . از این جهت روستا که از کم آبی رنج می برد ، به برکت این چشمه چند سالی است که مشکلش مرتفع گردیده است .


چشمه بالا محله

روستای اوزکلا در نظر مردمان آن به چند قسمت تقسیم گردیده که مهمترین آن بالا محله و پائین محله است . قسمت بالا محله به دلیل این که در ارتفاع بالاتری قرار گرفته و صعب العبور تر بوده و زمینهای کشاورزی نداشته ، جمعیت کمتری را به خود جذب نموده است و به واسطه دوری از صحرا و رودخانه و سختی و سربالائی راه آن از نظر سکونت با استقبال کمی روبرو ست . بنابراین هر چه زمان می گذرد و قدیمیهای روستا که زمانی به بالا محله رونقی خاصی داده بودند ، کمتر می شوند ، خانه های این منطقه نیز متروکتر می گردند ، به طوری که اکنون به جز چند خانوار کسی در آن ارتفاع سکونت ندارد و صفای خاص آن دوران در حال فراموشی است .

اما چشمه آب بالا محله مثل همیشه خروشان و گوارا و خنک مانده است و برای کسانی که برای آشامیدن آن می روند ، لذتی خاص به همراه دارد . این چشمه از بلندترین کوه های منطقه می گذرد و در قسمت بالا محله از دل کوه جاری می گردد . در کنار این چشمه ذلال وجود دو درخت بزرک و کهنسال تبریزی ، این مکان را زیباتر نموده است . این چشمه نزدیک به دره قرار دارد و از همین جا خانه های روستائی به سمت پائین امتداد دارد .


آبشار و دالان رویائی صلوات زنان

یکی از دره های روستای اوزکلا تنگه نام دارد که حدود ۵ کیلومتر طول دارد . این تنگه دارای پوشش گیاهی متنوعی از درختان جنگلی و میوه و غیره است و دارای زمینهای کشاورزی و باغهائی که در دامنه آن گسترش یافته و گیاهان گوناگون از جمله گیاهان داروئی است . و رودخانه ای که از میان آن از ابتدا تا انتها جریان دارد ، آن را به یکی از زیباترین دره های منطقه تبدیل نموده است . این دره به دلیل این که دو کوه دو طرف آن مرتفع بوده و در بعضی قسمتها عریض و در بعضی قسمتهای دیگر عرض کم داشته و نیز کمی دورتر از روستا قرار گرفته ، آن را به طور خاصی مخوف ساخته است به طوری که قدیمیهای روستا داستانهای شگفت انگیزی از دیدن اشباح و شنیدن صداهای عجیب در آن حکایت می کنند . اگر شبها کسی گذارش به آنجا بیافتد ، ممکن است با صداهای عجیب و ترسناکی روبرو شود که در آن صورت کمی حق به قدیمیها خواهد داد و گفته های آنان را تصدیق خواهد نمود . دلیل معروف شدن آن به صلوات زنان نیز به این جهت است که از زمانهای دور وقتی که روستائیان خاصه هنگام غروب از تنگه و فواصل نزدیک به آبشار عبور می نمودند ، با ذکر صلوات بر سنگینی فضای آن غلبه می نمودند .

یکی از مکانهای این تنگه آبشاری است که بعد از پیمودن ۳ کیلومتر از روستا به آن می رسیم . آبشاری بسیار زیبا که در ابتدای دالانی از شکاف دو قطعه سنگ بزرگ از کوه های دو طرف تنگه قرار گرفته است . ارتفاع این دو دیواره حدود ۵ متر است و عرض آن ۲ تا ۳ متر است و طول آن نیز حدود ۱۰۰ متر است . در بعضی از قسمتهای این دو دیواره سنگی سوراخهای طبیعی به شکل غارهای کوچک ایجاد شده که بزرگترین آن حدود ۱۰ تا ۱۲ متر است که محل نگهداری گله گوسفند در تابستان گردیده است .

طول این آبشار حدود ۴ متر است که به لحاظ جاری شدن به درون این دالان سنگی و کم عرض با صدای زیاد همراه است که شنیدن این صدا و فضای خاص و با شکوه این راهرو ، دل هر بیننده ای را به یاد عظمت خداوند و ذکر او وامی دارد . در روزنه های کوچکتر این دو دیواره پرندگان گوناگونی لانه سازی کرده اند که زیبائی این مکان را تکمیل نموده است . این آبشار کمی پائین تر از غار قراب قرار دارد که شاید فاصله آن تا غار کمتر از یک کیلومتر باشد .

 

غار زیبای ماهرو

فاصله غار ماهرو از غار پیرزن خانی حدود یک ساعت است و ارتفاع این غار از کف رودخانه ۲۵۰ متر است که دهانه آن از دور با چشم دیده می شود . دهانه غار ۱ در ۱ متر است و قبل از ورود چنین تصور می شود که محل کوچک و غیر قابل استفاده است ولی با ورود به آن به اهمیت این غار می توان پی برد . استلاگمیتهای زیبا و تالارهای قشنگی در این غار دیده می شود که زیبائی آن را مضاعف می کند . این غار چند کیلومتر بعد از اوزکلا و در اطراف روستای ناحیه قرار دارد .


 

غار وحشی قراب

این غار در فاصله ۳ کیلومتری یکی از دره های اوزکلا معروف به تنگه به سمت روستای انگرود و پیچ ده و در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح رودخانه قرار دارد . اندازه دهانه آن ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر است . غاری است بزرگ که در اثر زلزله سنگها و صخره های عظیم بر روی هم غلطیده و انباشته شده و از روزنه های کوچک آن می توان شعبات مختلف و بزرگی را با دید . در اطراف غار سوراخهای کوچک و خطرناک دیده می شود که با کوچکترین غفلتی موجب سقوط خواهد گردید .

استلاگمیتهای قشنگی در اولین لحظه ورود چشمها را خیره می کند و راههای پر پیچ و خم به این غار جلوه خاصی داده است . مسیر ورود به شعبات آن بسیار مشکل است و ساعتها صرف راهپیمائیهای کوتاه می شود . وجود حفره های ناشناخته این غار را یکی از خطرناکترین غارهای ایران ساخته است که دقت لازم و کافی را برای بازدید از این غار باید رعایت نمود . حدود ۲۰ سال پیش تکه سنگ بزرگی که از آن جدا شده بود بر روی یکی از دهانه های داخل غار افتاده و موجب مسدود شدن آن گردیده است . و نيز در اثر زلزله روز جمعه هشتم خرداد ماه 1383 دهانه ورودي غار تا حدود زيادي مسدود گرديد .


 

غار افسانه ای خانه پیرزن معروف به پیرزن خنی

این غار در فاصله ۳ کیلومتری اوزکلا به سمت روستای ناحیه قرار دارد . ارتفاع غار از سطح رودخانه ۱۰ متر و صعود آن به علت دیواره های عمودی مشکل است . در ابتدای غار سوراخهای متعددی وجود دارد . دهانه اصلی آن دارای طول و عرض معادل ۲ در ۲ متر است که پس از داخل شدن به قدری کوچک می شود که فقط باید با حالت درازکش عبور نمود . این فاصله در حدود ۱۲ متر است . پس از آن تالاری به چشم می خورد که طول و عرض آن ۳ در ۳ متر است . از این محل غار به شعبات دیگری تقسیم می شود که باز هم باید با حالت درازکش از آن عبور کرد . این غار محوطه وسیعی ندارد ولی کانالهای متعددی با راههای پر پیچ و خم و حفره های کم عمق توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند .